Tre poäng i borta premiären!
ELFHÖG-FIF 2-9 (0-3,1-0,1-6)
Årets första bortamatch mot ett lag vi aldrig spelat mot tidigare. Ett Elfhög där vi på förhand visste att de var lite äldre (fler 00,99:or) och därmed troligen högre tempo och mer fysiska.
Första perioden börjar och inledningsvis är bollinnehavet jämt mellan lagen. FIF har vassare avslut medans Elfhög får avsluta långt från mål. Det dröjer ända till 11:27 innan första bollen hittar nätmaskorna och detta kommer från Simons glödheta klubba. Ett litet övertag etableras och två snabba mål genom Carl och Love fastställer första perioden 0-3, till FIF. En bra period, där vi möter det fysiska Elfhög genom att spela loss bollen fort och undkomma kampsituationer och sargspel.
Andra perioden blir ett riktigt sömnpiller, där Elfhög i sjunde minuten kan göra periodens enda mål. Fröjered har dock ett flertalet riktig fina chanser, där vi rullar upp motståndarna, men är inte riktig ”kliniska” i avsluten och missar bland annat öppet mål.
I tredje perioden vaknar matchen till liv. Elfhög tänker göra ett ordentligt försök och komma in i matchen och drar upp en tok press och tempo. De blir då väldigt sårbara för kontringar, vilket vi är riktigt duktiga på. Redan efter fyra minuter kan Love sätta 1-4 och matchen känns avgjord. Nästa mål kommer redan 6:42, åter mål av Carl, nu rakt upp i nättaket. Målandet fortsätter och genom Isak, Carl och Simon drar FIF ifrån och slutresultatet fastställs till 2-9.
Mycket bra insats av hela laget i dag. Ett extra omnämnande ges Isak W och Lucas som göra fina insatser både i det offensiva och defensiva spelet. Noteras kan att vi återigen (femte matchen i rad!) gör mål i PP och nu genom en av flera varianter.
Nu åker vi hem och tränar, slipar vi på detaljer och ser fram emot en riktigt tuff borta match mot Fagerhult och ”dans på parketten”.
//ledarna






