FIF - Skövde
Fröjereds IF – Skövde IBK 2-16 (0-5, 1-5, 1-6)
Derby mot ett Skövde IBK som slutade två i serien förra året och så när lyckades kvala upp till div 1. Deras satsning mot högre höjder fortgår och inför och under säsongen har det värvats stort och smått.
De senaste matcherna har FIF haft lite manfall med sjukdom och bortresta killar, vilket skall ställas i relation till resultatet.
Matchen mot Skövde är inget att snacka om, Skövde IBK är för dagen det bättre laget och med ett högt tempo och genom individuell skicklighet, kan man i första perioden ta ledningen med 5-0. FIF skapar sina målchanser man har fortfarande svårt att sätt dit bollarna.
FIFs målskyttar för dagen är Hugo Klahr och Isac Wänerstig, där vi grattar Isac lite extra till sitt debutmål i seniorseriesamanhang.
Nu på lördag den 8 december kl 16:00 är det åter ny möjlighet för FIF att plocka hem poäng till Labbås, när man möter IBK Vänersborg i Sparbankshallen.
/FIF Textrobot






