FRÖJEREDS IF

Fröjeredspelare uttagna till Västgötalaget!

2019-10-25 16:09

Fröjereds IF kan stolt presentera hela 10 spelare, som tagits ut för att representera Västergötland i SM för 16 åringar.

 

Efter flertalet gemensamma träningar och slutligen två uttagningsträningar med diverse tester, lyckades Maja Jonasson, Ella Boström, Stina Öhgren, Tova Pettersson, Cornelia Holgersson, Saga Lidén, Elvira Darolf, Linnea Klahr-Jones samt Elin Dahlström ta sig hela vägen till Västergötlands sluttrupp. På killsidan lyckades Alexander Svensson ta sig hela vägen till sluttruppen.

 

Under hösten kommer lagen att slipa på formen, för att slutligen i januari bege sig till Gävle för att där spela SM.

 

Vi i Fröjereds IF är givetvis otroligt glada och stolta över att detta FIF-gäng nått så långt i denna uttagning och önskar stort lycka till på SM i Gävle den 3-6 januari. 

 

Ni kan läsa mer om vägen till Västergötlands sluttrupp, från öppna samlingar till breddtrupp till att se vilka andra som är uttagna för att ”fightas” om SM-bucklan i Gävle, på länkarna nedan:

Nyhetsarkiv

Tidaholms Sparbank
Sun Off
Tidaholms Energi
 
Tidaholms Sparbank
 
Sun OffTidaholms Energi
 
 
Assistancekåren
Anva titech
Gotthards vägarbete