Jag tänkte sammanfatta säsongen 14/15 lite här nedan. Vi startade säsongen med att åka till Fatpipe invitation i Linköping i början av september, vilket var en bra inledning på säsongen med tufft och duktigt motstånd. Vi har under säsongen jobbat långsiktigt med att försöka att utveckla alla individer i laget samtidigt som vi jobbat mycket med att utveckla laget på flera olika plan. I seriespelet har vi mött olika typer av motstånd viket har varit positivt och det har lett till att vi har utvecklat olika typer av spelsätt och delar i spelet. Resultatmässigt ledde det till en andraplats i tabellen efter ett duktigt Lockerud som vi inte riktigt har klarat av att kriga ner i serien, men vi har gett dom ett par tuffa fighter i alla fall. Efter förra årets överaskande seger i coopforum cup så har hela truppen och vi ledare längtat efter att återigen åka till Skövde och lira cup på jullovet. Vi åker dit igen laddade med vår underbara trupp på 22 spelare. Vi spelar bra innebandy och krigar på som vanligt och lyckas ta oss vidare från gruppen återigen. Efter det så var det äntligen dags att få besegra Lockerud i en tävlingsmatch vilket vi gör i semifinalen där alla spelare stöttar varandra till att kriga ner moståndarna till en 1-0 seger. I finalen spelar vi okej men vi kommer inte igång med vårt spel och det ser länge ut som att vi ska åka på en final förlust mot fjolårets motståndare Lindome. Men vi tar återigen tag i grejerna och hämtar upp ett underläge till 2-2. Det betyder att finalen går till straffläggning och som alltid när vi kommer till detta läge så sprider sig en speciell känsla i kroppen. De spelar som blir utsedda till att lägga straffar tillsammans med vår målvakt gör det kononbra men även grymt kul att se övriga truppen stötta varandra i med o motgång i detta utsatta läge. Vi vinner finalen efter sju omgångar och vild glädje utbryter i truppen med mycket glädje tårar.. minnen som följer med i hela livet. Återigen så står vi där som segrare i Coopforum cup vilket gav oss ytterligare ett kvitto på att vi har utvecklats på ett positivt sätt.
Efter detta har vi jobbat på i serielunken och blandat bra insatser med att inte riktigt lyckats att tända till i andra fighter men seriespelet är ju till för att utvecklas och då är det också givande att inte allt bara fungerar som det ska varje gång. Vi har jobbat oss igenom seriespelet både ledare o spelare trots att vi under senare delen haft ett par tuffa månader pga av olika anledningar. Detta har förhoppningsvis stärkt spelarna till att vilja utvecklas ännu mer, men det facit kommer väl i en senare krönika. Vi kom i alla fall igenom detta och laddade för en ny cup i Jönköping Fairplay cup. Här visade vi återigen att vi är ett gäng krigare och att vi har många olika styrkor i detta lag. Detta är ju en förutsättning för att lyckas som lag. Vi spelade många matcher i gruppen som var sten tuffa och vi såg att vi behöver träna fys ordentligt framöver för det smäller bra i närkamperna hela tiden men vi står upp på ett bra sätt och vinner gruppen på ett övertygande sätt. Vi samlar kraft på hotellet på kvällen där vi käkade och umgicks tillsammans. Efter en god hotellfrukost är det dags för kvartsfinal där vi ställs mot Ljungby, vilket blir en jämn kamp där vi återigen vinner på grund av ett strålande försvarsspel och målvaktspel. I semifinalen Är det dags att möta Köping på A-hallens parkett. Vi försöker hela matchen att stå upp mot Köping men vi har dels lite svårt med parketten men vi möter här ett riktigt bra innebandylag. Vi är riktigt nära att ta ledningen i inledningen men sen så tar de ledningen och vi kommer inte riktigt till i våra anfallsförsök utan resan slutar där.
Köping vinner sedan finalen med 4-1 så vi var inte långt ifrån de bästa lagen i cupen. Vi gör en återigen en kanon turnering och visar att vi har kommit en bra bit i vår utveckling både på och utanför planen. Det är också underbart att ha stöttande publik på läktarna viket spelarna uppskattar och blir peppade av till att slita lite extra. Så tack till alla er som stöttat i vått och torrt!
Tack alla inblandade för en underbart kul men omtumlande innebandy säsong och vi laddar nu vidare mot nya innebandyutmaningar.
/// Ledarna