Fröjered/Korsberga håller på att träna för fullt för att gå på ett uppehåll. Fröjered/Korsberga damlag har varit igång sedan tidigt i våras med ett kort uppehåll i somras. Så nu kommer jullovet bra för damlaget, så man får vara lite ledig och ladda upp batterierna.
2019 börjar damlaget tufft.
6 januari spelar man KM i Tidaholm. Mer info om Inne-KM kommer inom kort.
13 januari åker man till Stenstorp för att spela BIK-cupen. Och ser man på lagen som har anmält sig dit kommer det att bli tufft.
https://www.svenskalag.se/bik_bikcupen/nyheter/1049128/anmalda-lag-till-bik-cupen-2018
18-20 januari åker man till Tibro för att spela Möbelcupen 2019. Om det blir spel alla dagar får vi se hur många lag som anmäler sig.
https://www.laget.se/Damcupen/News/5740314/Team-Sportia-Mobelcupen-Dam-2019
Sedan får nog damlaget lämna innefotbollen och börja träna lite styrka och kondition så man orkar med spel på 11-manna plan. Det är då man får titta fram hur 2019 ser ut. Och först ut har vi då DM som börjar för Fröjered/Korsberga 9/3-2019 borta mot Axvall. Fröjered/Korsberga spelar i grupp 15.
http://www.vastgotafotboll.org/tabeller-och-resultat/?scr=table&ftid=77450