FRÖJEREDS IF

DAM

Stina Jönsson ansluter till Fröjered !

2019-12-12 19:13
Intressant nyförvärv är klar för spel i Fröjered
Intressant nyförvärv är klar för spel i Fröjered
Vi kan med stor glädje meddela att Stina Jönsson fd Lockerud  har bestämt sig för spel i Fröjered .
Sportgruppen: Det är såklart superkul att Stina har bestämt sig för spel med oss i Fröjered framöver. Hon har mycket att ge innanför sargen och hör absolut hemma på den här nivån i Allsvenskan.
Hon kommer passa bra in i den här gruppen och bidra med energi över hela banan.

Tränare Peter Åhling : 
En centertyp som är bra i båda rikningarna på planen. Hög klass på det mesta i spelet och håller en väldigt hög lägsta nivå. Med Stina i truppen både breddar vi och spetsar till laget, hon hotar lite mer offensivt, går lite rakare till mål än vad vi är vana vid, precis det vi saknat. 
Hon passar dessutom perfekt in i gruppen både i ålder och personlighet, det finns alltid plats för en sån som Stina i alla lag..😊

Självklart är en spelare med hennes klass ett jättetillskott för oss. Vi kan bygga ihop kedjorna ännu starkare med henne i laget.
När hon väl kommer in i vår spelidé blir hon en spelare som kommer kunna göra skillnad.

Vi hälsar Stina varmt välkommen till Fröjered och vill samtidigt passa på att tacka Lockerud för ett smidigt samarbete. 

Nyhetsarkiv

Tidaholms Sparbank
Sun Off
Tidaholms Energi
 
Tidaholms Sparbank
 
Sun OffTidaholms Energi
 
 
Assistancekåren
Anva titech
Gotthards vägarbete